Dieta i trening a kształtowanie kobiecej sylwetki

Dieta i trening a kształtowanie kobiecej sylwetki

Dieta i trening to podstawa kształtowania sylwetki. Co i jak jeść, aby doprowadzić ciało do jak najlepszej formy, bez szkody dla zdrowia i samopoczucia? Zapraszamy do lektury kolejnej części naszego poradnika – tym razem podpowiadamy, jak połączyć dietę i trening dla uzyskania jak najlepszych efektów sylwetkowych.

Jaka dieta przy treningu siłowym?

Dieta a trening – czyli zagadnienie, na temat którego nie gasną gorące debaty i zagorzałe dyskusje. Jak jeść podczas kształtowania sylwetki – aby osiągnąć wymarzoną formę, a przy tym nie stracić zdrowia i dobrego samopoczucia? Coraz to nowsze systemy dietetyczne z pewnością nie ułatwiają podjęcia decyzji, a już z pewnością wprowadzają niemało zamieszania. Wiele kobiet chce osiągnąć spektakularne efekty w bardzo krótkim czasie, a jeśli się to nie udaje, zmienia sposób trenowania i odżywiania na zupełnie inny. No bo skoro tamto nie działało…

Należy jednak pamiętać, że kształtowanie sylwetki to proces długotrwały, wymagający cierpliwości. Jeden tydzień bez zmian w obwodach przy danej diecie i treningu nie oznacza, że są one nieskuteczne i należy je zmienić. O ile modyfikacja planów treningowych jest wskazana, tak sposobu odżywiania już niekoniecznie – ciało potrzebuje czasem aż 60 dni, żeby dostosować się do nowej sytuacji żywieniowej.

Dieta a trening – jak jeść podczas kształtowania sylwetki?

Jaka dieta przy treningu sprawdzi się najlepiej? Niestety, na to pytanie nie ma jednakowej, uniwersalnej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od uwarunkowań organizmu. Przed wyborem sposobu odżywiania należy wykonać podstawowe badania hormonalne (warto badać się regularnie co ok. 6 miesięcy) i na podstawie wyników tych badań, dobrać odpowiednią dietę.

Większość kobiet boryka się z zbyt wysokim poziomem kortyzolu, więc dla nich nie będzie wskazane stosowanie ketogenicznej diety przy treningu siłowym czy tzw. postu przerywanego. Te systemy “wprowadzają” jeszcze więcej kortyzolu, a nie jest to korzystne przy kształtowaniu sylwetki kobiety aktywnej treningowo. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się dieta o średniej lub wysokiej podaży węglowodanów – właśnie przez wzgląd na właściwości obniżające poziom kortyzolu.

Kolejną ważną sprawą jest fakt, że dieta i trening powinny być również właściwie dobrane w zależności od fazy cyklu menstruacyjnego. Jak żonglować rozkładem makroskładników i jak trenować?

Dieta i trening a faza cyklu miesiączkowego

  • W fazie folikularnej (9 dni licząc od dnia zakończenia menstruacji) warto zwiększyć podaż węglowodanów kosztem tłuszczy w diecie. Na treningach dobrze skupić się głównie na budowaniu masy i siły mięśniowej.
  • Dzień owulacji to czas, kiedy powinnaś czuć, że masz najwięcej siły, a Twoje ciało gotowe jest do naprawdę ciężkich ćwiczeń. To idealny moment na odrobinę żywieniowego szaleństwa w codziennej diecie (doskonały czas na cheat meal), aby na treningu dać z siebie wszystko.
  • Po owulacji zaczyna się faza lutealna, która trwa przez kolejnych 14 dni. Jak w tych dniach powinna wyglądać dieta i trening? Dobrze sprawdzi się zmniejszenie liczby węglowodanów i jednoczesne zwiększenie liczby tłuszczy. Zabieg taki pozwoli dużo skuteczniej panować nad apetytem i bronić się przed “napadami” wilczego głodu (głównie słodyczy). Ponadto, ograniczy także retencję wody, dzięki czemu nie będziesz czuła się tak “spuchnięta”.

Jeśli chodzi o trening, w tym okresie warto przede wszystkim skupić się na tym, jak zwiększyć wytrzymałość – większa liczba powtórzeń z odpowiednio mniejszym ciężarem będzie odpowiednim wyborem. Wytrzymałość jest bardzo ważnym elementem każdego treningu. Właśnie dlatego ważne jest, aby ten element włączyć do swojego planu – czy to w ramach siłowni w Katowicach, czy grupowych zajęć – np. strong nation. Zobaczysz, że regularnie trenując, z każdym treningiem Twoja wytrzymałość będzie systematycznie się zwiększać.

Dieta i trening powinny iść ze sobą w parze, wspierając organizm na drodze ku lepszej formie – i sylwetkowej, i zdrowotnej. Przy wyborze systemu dietetycznego pamiętaj, aby odpowiednio dopasować go do swojego stylu życia, zdrowia, pracy i treningów oraz trzymać się go cierpliwie – efekty z pewnością przyjdą.

W wolnej chwili zajrzyj także do pozostałych części naszego poradnika nt. kształtowania kobiecej sylwetki.